Kurs na dyżurnego ruchu

Szybko i kompleksowo przygotujemy Cię
do egzaminu kwalifikacyjnego!

calendar_today Najbliższy kurs: 30 sierpnia 2024
credit_card Cena: 2900 zł
Dlaczego ATC?
O kursie
Przebieg kursu
Jak szkolimy
Najczęstsze pytania
Kontakt z nami

Co wyróżnia kurs w ATC

Kurs na stanowisko dyżurnego ruchu prowadzony jest przez profesjonalną, doświadczoną kadrę, która przekaże Ci całą niezbędną wiedzę. Zrobimy wszystko, byś wyniósł z naszego kursu jak najwięcej! W tym celu bardzo starannie układamy program szkolenia, opracowując go po kątem zarówno wymagań egzaminacyjnych, jak i specyfiki pracy na stanowisku dyżurnego ruchu kolejowego w PKP. Uczestnicy mogą liczyć na dawkę merytorycznej wiedzy wprost od doświadczonych fachowców, którzy prowadzą profesjonalne kursy zawodowe dla dorosłych. Jako ATC Grupa duży nacisk kładziemy także na praktykę, w efekcie czego nasze szkolenia mają kompleksowy charakter. Co równie ważne, ich cena jest atrakcyjna.

Zajęcia uwzględniają m.in. aspekt bezpieczeństwa, który powinien być kluczowy dla każdego, kto szuka pracy jako dyżurny ruchu kolejowego w PKP. Organizowane przez nas kursy i szkolenia zawodowe obejmują też informacje na temat infrastruktury, taboru i narzędzi, którymi powinien umieć posługiwać się specjalista na tym stanowisku. Zdajemy sobie sprawę, że uczestnikom zajęć organizowanych przez ATC Grupę zależy przede wszystkim na zaliczeniu egzaminu państwowego, dlatego głównie pod tym kątem układamy nasze programy szkoleniowe.

Profesjonalna kadra
Nasz ośrodek posiada wykładowców i egzaminatorów spełniających wymagania określone w przepisach.
Platforma e-learning
Otrzymasz dostęp do solidnie opracowanych materiałów dydaktycznych w formie online. Wygodna nauka w domu.
Solidna praktyka
Zajęcia praktyczne odbędziesz u licencjonowanego przewoźnika kolejowego lub zarządcy.
Nowoczesne ośrodki szkoleniowe
Nasze ośrodki zapewniają najwyższe standardy wyposażenia i szkolenia, w tym parking.

O kursie

Kurs na stanowisko dyżurnego ruchu składa się z części praktycznej, teoretycznej oraz zajęć próbnych u pracodawcy. Solidnie przygotujemy Cię do egzaminu kwalifikacyjnego i przyszłej pracy. Szkolenie możesz odbyć w wariance A, B lub C.

Od czego zaczniesz? Od przygotowania zawodowego, składającego się ze stażu stanowiskowego i szkolenia praktycznego, realizowanego zgodnie z programem pracodawcy. Następnie czekają Cię wykłady i ćwiczenia w ramach części teoretycznej. Teorię możesz zrealizować w wersji stacjonarnej lub zdalnej. Sam decydujesz! Jeśli posiadasz kwalifikacje określone w wariancie A lub C – będziesz zwolniony z teorii. Ostatni etap to zajęcia próbne, polegające na wykonywaniu prac, z którymi spotkasz się na stanowisku dyżurnego ruchu w PKP lub u innego przewoźnika.

Przed rozpoczęciem kursu musisz poddać się badaniom lekarskim w Kolejowej Medycynie Pracy i uzyskać wynik dopuszczający.

Składowe kursu

 • Staż stanowiskowy i szkolenie praktyczne: wariant A - 34 dni, wariant B i C - 62 dni
 • Szkolenie teoretyczne: wariant B - 376 godzin (299 h wykładów + 77 h ćwiczeń), wariant A i C - zwolniony z teorii
 • Zajęcia próbne pod nadzorem: wariant A - 10 dni, wariant B i C - 20 dni
 • Dostęp do materiałów dydaktycznych online (e-learning)
 • Kompleksowe przygotowanie do egzaminu kwalifikacyjnego

Różne warianty kursu

Kurs na stanowisko dyżurnego ruchu kolejowego PKP możesz odbyć w różnych wariantach, w zależności od posiadanego wykształcenia i doświadczenia:

Wariant A:

 • wykształcenie – co najmniej średnie po ukończeniu kształcenia w zawodach lub na kierunkach, w których programy nauczania zawierają zagadnienia z zakresu ruchu kolejowego i sygnalizacji kolejowej oraz po uzyskaniu odpowiednio: tytułu zawodowego technika, świadectwa potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie na poziomie technika, dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie technika lub dyplomu ukończenia studiów wyższych.
 • zawodowy staż pracy – odbycie przygotowania zawodowego.

 

Wariant B:

 • wykształcenie – co najmniej średnie,
 • zawodowy staż pracy – 2 lata pracy na innym stanowisku kolejowym oraz odbycie przygotowania zawodowego.

 

Wariant C:

 • wykształcenie – co najmniej zasadnicze zawodowe,
 • zawodowy staż pracy – 5 lat pracy na stanowisku nastawniczego oraz odbycie przygotowania zawodowego.

 

W każdym przypadku wymagane jest zaświadczenie lekarskie o przydatności do wykonywania tego zawodu, wykonane w Kolejowej Medycynie Pracy.

Czego się nauczysz

Decydując się na organizowane przez ATC Grupę certyfikowane kursy zawodowe i szkolenia dostępne w atrakcyjnej cenie, zdobędziesz wiedzę i umiejętności potrzebne do samodzielnego i należytego wykonywania obowiązków na stanowisku dyżurnego ruchu kolejowego PKP. Nauczysz się:

 • prowadzenia, organizacji i nadzorowania ruchu pociągów na szlakach, odcinkach zdalnego prowadzenia ruchu (zpr) i posterunkach ruchu oraz pracy manewrowej,
 • obsługi urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łącznością,
 • prowadzenia dokumentacji techniczno-ruchowej dot. ruchu pociągów i pracy manewrowej na posterunkach ruchu,
 • obsługi przejazdu kolejowego.

 

Szkolenie teoretyczne prowadzimy pod kątem pytań i zadań egzaminacyjnych. Z kolei szkolenie praktyczne na dyżurnego ruchu na kolei w PKP ma na celu zdobycie umiejętności niezbędnych do bezpiecznego i efektywnego wykonywania przyszłej pracy. W obu przypadkach dokładamy wszelkich starań, aby organizować wartościowe pod względem merytorycznym, przystępne w formie i ciekawe kursy zawodowe.

Przebieg kursu

Kurs składa się z części praktycznej, teoretycznej i zajęć próbnych, które zakończone są egzaminem. Szkolenie rozpoczyna się po zebraniu odpowiednio licznej grupy.

Staż stanowiskowy i praktyka

alarm 34 / 62 dni

Przygotowanie zawodowe, na które składają się staż stanowiskowy i praktyka, odbywa się u pracodawcy według jego programu. W zależności od wariantu trwa:

 • wariant A – 34 dni,
 • wariant B i C – 62 dni.

Zajęcia teoretyczne

alarm 376 godzin

Po zakończeniu części praktycznej odbędziesz szkolenie teoretyczne, przeprowadzane według programu ATC lub pracodawcy. Czeka Cię 376 godzin zajęć (299 h wykładów + 77 h ćwiczeń). Jeśli realizujesz kurs w wariancie A lub C – szkolenie teoretyczne nie jest wymagane.

Możesz zdecydować się na wersję stacjonarną, w formie wykładów w ośrodku, lub zdalną, w formie wideokonferencji z wykorzystaniem łączy internetowych.

Zajęcia próbne

alarm 10 / 20 dni

Czekaja Cię jeszcze zajęcia próbne, polegających na wykonywaniu czynności dyżurnego ruchu pod nadzorem u pracodawcy. W zależności od wariantu trwają:

 • wariant A – 10 dni,
 • wariant B i C – 20 dni.

Egzamin kwalifikacyjny

alarm

Egzamin odbywa się przed Komisją powołaną przez Urząd Transportu Kolejowego. Składa się z egzaminu praktycznego i teoretycznego (część pisemna i ustna).

Egzamin praktyczny:

 • dokonanie zapisów w dokumentacji techniczno-ruchowej (egzemplarz szkoleniowy) podczas występowania usterek w działaniu urządzeń sterowania ruchem kolejowym,
 • wypisanie rozkazów pisemnych (egzemplarz szkoleniowy) w zadanych przypadkach,
 • dokonanie zapisów w dzienniku ruchu (egzemplarz szkoleniowy) podczas zamknięć torowych,
 • opracowanie treści podanych telegramów adresowych (egzemplarz szkoleniowy),
 • omówienie czynności związanych z przygotowaniem drogi przebiegu dla wjazdu, wyjazdu i przejazdu pociągu na wskazanych urządzeniach sterowania ruchem kolejowym,
 • omówienie zakresu czynności wykonywanych przez nastawniczego i zwrotniczego,
 • obsługa urządzeń rogatkowych z posterunku nastawczego,
 • użycie środków technicznych służących do miejscowego zabezpieczania iglic zwrotnicowych w krańcowym położeniu, przejście na lokalne nastawianie zwrotnic,
 • sposoby zabezpieczania drogi przebiegu dla jazd na sygnał zastępczy lub rozkaz pisemny.

Egzamin teoretyczny:

1) część pisemna – opracowanie tematów lub rozwiązanie testu z zakresu:

 • techniki i organizacji ruchu kolejowego,
 • sterowania ruchem kolejowym;

2) część ustna – znajomość zagadnień z zakresu:

 • techniki i organizacji ruchu kolejowego,
 • sygnalizacji kolejowej,
 • systemu zarządzania bezpieczeństwem,
 • obsługi urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności oraz ogólna znajomość: budowy urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności, organizacji i wykonywania wojskowych przewozów transportem kolejowym oraz przewozu koleją towarów niebezpiecznych, budowy urządzeń zabezpieczenia ruchu na przejazdach kolejowych, budowy toru kolejowego i rozjazdów kolejowych.

Jak szkolimy

Jak szkolimy? Przede wszystkim kompleksowo! Zadbamy o każdy aspekt kursu, by jak najlepiej wyposażyć Cię w niezbędną wiedzę.

Profesjonalizm
Wykwalifikowani wykładowcy i autorskie materiały to gwarancja wysokiego poziomu szkolenia.
Teoria do wyboru
Teorię możesz zrealizować w formie stacjonarnej lub zdalnej, bez wychodzenia z domu. Sam decydujesz.
Praktyka czyni mistrza!
Duży nacisk kładziemy na zajęcia praktyczne, które zrealizujesz na odpowiedniej infrastrukturze kolejowej.
Pod kątem egzaminu
Poprowadzimy szkolenie pod kątem zadań i pytań egzaminacyjnych, by pomóc Ci w zdobyciu uprawnień.

Opinie absolwentów

Poznaj opinie absolwentów naszych kursów i przekonaj się dlaczego warto nam zaufać! Zadowolenie i pozytywne zdanie naszych kursantów motywują nas do codziennej pracy i ciągłego rozwoju.
chevron_left
chevron_right

Zapisz się na kurs

Poniżej znajdziesz listę dostępnych terminów, wraz z cenami oraz liczbą dostępnych miejsc.

Sposoby finansowania kursów

Udostępniamy Tobie wiele sposobów finansowania kursów w ATC - od szybkiego przelewu, przez raty i płatności odroczone, na dofinansowaniach kończąc!
Szybkie przelewy online
Szczegóły
Szybkie przelewy online
Szybki przelew online za pośrednictwem Przelewy24 z ponad 320 banków. Ta metoda płatności gwarantuje natychmiastowe księgowanie przelewu i potwierdzenie Twojego zapisu na kurs!
BLIK
Szczegóły
BLIK
Najszybszy i mobilny sposób płatności. Ta metoda płatności gwarantuje natychmiastowe księgowanie przelewu i potwierdzenie Twojego zapisu na kurs!
Karty płatnicze
Szczegóły
Karty płatnicze
W pełni bezpieczna płatność kartą Visa lub Mastercard. Ta metoda płatności gwarantuje natychmiastowe księgowanie przelewu i potwierdzenie Twojego zapisu na kurs!
Raty online
Szczegóły
Raty online
Cały proces zrealizujesz online, zajmie on zaledwie kilka minut. Będziesz mógł rozłożyć spłaty na okres od 3 do 36 miesięcy. Ta metoda płatności gwarantuje natychmiastowe księgowanie przelewu i potwierdzenie Twojego zapisu na kurs!
Płatność odroczona
Szczegóły
Płatność odroczona
Korzystając z P24Now lub PayPo, otrzymasz możliwość odroczenia spłaty nawet do 54 dni lub rozłożenia płatności na wygodne raty. Ta metoda płatności gwarantuje natychmiastowe księgowanie przelewu i potwierdzenie Twojego zapisu na kurs!
Przelew tradycyjny
Szczegóły
Przelew tradycyjny
Dajemy Tobie możliwość płatności przelewem tradycyjnym, na konto podane w trakcie składania zamówienia. Ta metoda płatności warunkuje potwierdzenie Twojego uczestnictwa w kursie dopiero po zaksięgowaniu wpłaty na naszym koncie.
Apple Pay i Google Pay
Szczegóły
Apple Pay i Google Pay
Specjalnie dla użytkowników mobilnych, udostępniamy płatność z wykorzystaniem Apple Pay i Google Pay. Ta metoda płatności gwarantuje natychmiastowe księgowanie przelewu i potwierdzenie Twojego zapisu na kurs!
PayPal
Szczegóły
PayPal
Jeżeli posiadasz portfel w PayPal, błyskawicznie zapłacisz za kurs. Ta metoda płatności gwarantuje natychmiastowe księgowanie przelewu i potwierdzenie Twojego zapisu na kurs!
Dofinansowania do 80%
Szczegóły
Dofinansowania do 80%
Do wielu kursów oferujemy dofinansowania z ramienia Unii Europejskiej, Urzędu Pracy i Bazy Usług Rozwojowych. Zapoznaj się z aktualną listą dofinansowań.

Najczęstsze pytania

Masz pytania? Przejrzyj najpierw listę tych najczęściej zadawanych! Być może właśnie tam znajdzie się odpowiedź na Twoje pytanie. Jeśli nie, skontaktuj się z nami.

expand_more
 • Staż stanowiskowy i szkolenie praktyczne u pracodawcy: wariant A – 34 dni, wariant B i C – 62 dni.
 • Szkolenie teoretyczne: wariant B – 376 godzin, według programu ATC lub pracodawcy,
 • Zajęcia próbne u pracodawcy: wariant A – 10 dni, wariant B i C – 20 dni.
expand_more

Szkolenie teoretyczne odbywa się w godzinach 14:00-20:00, od poniedziałku do piątku. Z kolei szkolenie praktyczne, staż stanowiskowy oraz zajęcia próbne to praca w pełnym wymiarze godzin, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez pracodawcę.

expand_more

W każdym przypadku wymagane jest zaświadczenie lekarskie o przydatności do wykonywania tego zawodu, wykonane w Kolejowej Medycynie Pracy.

Wariant A:

 • wykształcenie – co najmniej średnie po ukończeniu kształcenia w zawodach lub na kierunkach, w których programy nauczania zawierają zagadnienia z zakresu ruchu kolejowego i sygnalizacji kolejowej oraz po uzyskaniu odpowiednio: tytułu zawodowego technika, świadectwa potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie na poziomie technika, dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie technika lub dyplomu ukończenia studiów wyższych,
 • zawodowy staż pracy – odbycie przygotowania zawodowego.

Wariant B:

 • wykształcenie – co najmniej średnie,
 • zawodowy staż pracy – 2 lata pracy na innym stanowisku kolejowym oraz odbycie przygotowania zawodowego.

Wariant C:

 • wykształcenie – co najmniej zasadnicze zawodowe,
 • zawodowy staż pracy – 5 lat pracy na stanowisku nastawniczego oraz odbycie przygotowania zawodowego.
expand_more

Kursy rozpoczynamy po zebraniu odpowiednio licznej grupy, według terminów ustalonych z pracodawcą i ogłoszonych na stronie ATC.

Kontakt

Zachęcamy do kontaktu – pomożemy Tobie dobrać odpowiednie szkolenie, termin oraz sposób finansowania.
Jesteśmy dla Ciebie dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 16:00.

Infolinia - Poznań
Konsultanci w Poznaniu są dla Ciebie dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00
E-mail - Poznań
Napisz do naszego poznańskiego oddziału - odpowiemy w ciągu jednego dnia roboczego!
Infolinia - Gostyń
Konsultanci w Gostyniu są dla Ciebie dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00
E-mail - Gostyń
Napisz do naszego gostyńskiego oddziału - odpowiemy w ciągu jednego dnia roboczego!

Możesz też skorzystać z poniższego formularza!

To najsprawniejsza forma kontaktu – określ, którego ośrodka dotyczy Twoja sprawa, a wiadomość trafi w odpowiednie ręce 🙂Aby skontaktować się z nami za pośrednictwem powyższego formularza – prosimy podaj dane w nim wskazane. Podanie danych jest dobrowolne, jeśli jednak tego nie zrobisz, wysłanie wiadomości przy pomocy formularza nie będzie możliwe (nie musisz podawać numeru telefonu, może to jednak usprawnić naszą komunikację). Podane przez Ciebie dane mogą stanowić Twoje dane osobowe. W takim wypadku administratorem Twoich danych