Kurs na nastawniczego

Szybko i kompleksowo przygotujemy Cię
do egzaminu kwalifikacyjnego!

calendar_today Najbliższy kurs: 22 sierpnia 2024
credit_card Cena: 2900 zł
Dlaczego ATC?
O kursie
Przebieg kursu
Jak szkolimy
Najczęstsze pytania
Kontakt z nami

Co wyróżnia kurs w ATC

Kurs na stanowisko nastawniczego prowadzony jest przez profesjonalną, doświadczoną kadrę, która przekaże Ci całą niezbędną wiedzę. Zrobimy wszystko, byś wyniósł z naszego kursu jak najwięcej!

W tym celu przykładamy szczególną wagę do warstwy merytorycznej zajęć organizowanych przez ośrodek szkolenia zawodowego ATC Grupa. Dbamy o ich przeprowadzenie w taki sposób, aby jak najlepiej przygotować uczestników do egzaminu. Doskonale znamy jego wymagania i potrafimy pod ich kątem zaplanować nasze profesjonalne kursy zawodowe dla dorosłych na nastawniczego. Atrakcyjna jest również ich cena.

Poza aspektami merytorycznymi w równym stopniu troszczymy się o atmosferę zajęć. Zatrudniamy kompetentną i wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowników, którzy wiedzą, jak przekazywać informacje i kształtować kompetencje efektywnie, a zarazem w ciekawej dla uczestników formie. Kładziemy szczególny nacisk na wymiar praktyczny, dlatego nasze kursy i szkolenia zawodowe są prowadzone przez fachowców z dużą wprawą w swojej dziedzinie, np. z doświadczeniem w pracy nastawniczego w PKP.

Jeśli chcesz zwiększyć szanse na pozytywne zaliczenie państwowego egzaminu i znalezienie zatrudnienia spełniającego Twoje wymagania w interesującym Cię zawodzie, zapraszamy na szkolenia i kursy zawodowe w ATC Grupa. Sprawdź, ile wynosi ich aktualna cena, i zapisz się już dzisiaj, jeśli chcesz się dowiedzieć, jak pracuje i co robi nastawniczy, np. w PKP!

Profesjonalna kadra
Nasz ośrodek posiada wykładowców i egzaminatorów spełniających wymagania określone w przepisach.
Platforma e-learning
Otrzymasz dostęp do solidnie opracowanych materiałów dydaktycznych w formie online. Wygodna nauka w domu.
Solidna praktyka
Zajęcia praktyczne odbędziesz u licencjonowanego przewoźnika kolejowego lub zarządcy.
Nowoczesne ośrodki szkoleniowe
Nasze ośrodki zapewniają najwyższe standardy wyposażenia i szkolenia, w tym parking.

O kursie

Kurs na stanowisko nastawniczego składa się z części praktycznej, teoretycznej oraz zajęć próbnych u pracodawcy. Solidnie przygotujemy Cię do egzaminu kwalifikacyjnego i przyszłej pracy.

Od czego zaczniesz? Od przygotowania zawodowego, składającego się ze stażu stanowiskowego i szkolenia praktycznego, realizowanego zgodnie z programem pracodawcy. Następnie czekają Cię wykłady i ćwiczenia w ramach części teoretycznej. Jeśli posiadasz wykształcenie określone w wariancie A dla stanowiska dyżurnego ruchu – będziesz zwolniony z teorii. Ostatni etap to zajęcia próbne, polegające na wykonywaniu prac na stanowisku nastawniczego.

Dbamy o to, żeby proponować zarówno sprawnie przeprowadzane, jak i ciekawe kursy zawodowe, które poza tym, że wpisują się oficjalne wymagania egzaminacyjne, są jednocześnie interesujące dla uczestników. W ramach szkoleń w ATC Grupa zapewniamy szeroki dostęp do materiałów edukacyjnych. W dowolnym momencie można więc poszerzać wiedzę, dzięki której zwiększają się szanse na pozytywnie zdany egzamin i znalezienie zatrudnienia, np. w PKP. Sprawdź oferowane ceny i zapisz się na kurs na nastawniczego w naszym ośrodku!

 


 

Wymagane kwalifikacje:

 • wykształcenie – co najmniej zasadnicze zawodowe,
 • zawodowy staż pracy – odbycie przygotowania zawodowego

 

Przed rozpoczęciem kursu musisz poddać się badaniom lekarskim w Kolejowej Medycynie Pracy i uzyskać wynik dopuszczający.

 


 

 • 25 dni przygotowania zawodowego (staż stanowiskowy i praktyka)
 • 185 godzin teorii (139 godzin wykładów + 46 godziny ćwiczeń) - wariant A zwolniony z teorii
 • 8 dni zajęć próbnych na stanowisku nastawniczego, pod nadzorem
 • Dostęp do materiałów dydaktycznych online (e-learning)
 • Kompleksowe przygotowanie do egzaminu kwalifikacyjnego

Czego się nauczysz

Zdobędziesz wiedzę i umiejętności potrzebne do samodzielnego i należytego wykonywania obowiązków na stanowisku nastawniczego. Certyfikowane kursy zawodowe w ATC Grupa łączą w sobie – w odpowiednich proporcjach – teorię z praktyką, tak aby ułatwić zdanie egzaminu na nastawniczego na obu tych polach. Przekażemy Ci wiedzę z zakresu:

 • prowadzenia ruchu pociągów i pracy manewrowej,
 • obsługi urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności,
 • obsługi przejazdu kolejowego jako czynności dodatkowej,
 • prowadzenia dokumentacji techniczno-ruchowej dot. ruchu pociągów i pracy manewrowej na posterunku ruchu.

Szkolenie teoretyczne prowadzimy pod kątem pytań i zadań egzaminacyjnych. Z kolei szkolenie praktyczne ma na celu zdobycie umiejętności niezbędnych do bezpiecznego i efektywnego wykonywania przyszłej pracy. W ich trakcie poznasz wszystkie kluczowe informacje na temat tego, co robi i czym się zajmuje nastawniczy, np. w PKP, oraz jak wykonywać jego zadania w sposób zgodny z wymaganiami. Zapraszamy do zapoznania się z cenami i zapisywania na organizowane przez ATC Grupę szkolenia zawodowe i kursy doszkalające!

Przebieg kursu

Kurs składa się z części praktycznej, teoretycznej i zajęć próbnych, które zakończone są egzaminem. Szkolenie rozpoczyna się po zebraniu odpowiednio licznej grupy.

Staż stanowiskowy i praktyka

alarm 25 dni

Przygotowanie zawodowe, na które składają się staż stanowiskowy i praktyka, trwa 25 dni i odbywa się u pracodawcy według jego programu.

Zajęcia teoretyczne

alarm 185 godzin

Po zakończeniu części praktycznej odbędziesz szkolenie teoretyczne, przeprowadzane według programu ATC lub pracodawcy. Czeka Cię 185 godzin zajęć (139 godzin wykładów + 46 godzin ćwiczeń). Jeśli posiadasz wykształcenie określone w wariancie A dla stanowiska dyżurnego ruchu – szkolenie teoretyczne nie jest wymagane.

Możesz zdecydować się na wersję stacjonarną, w formie wykładów w ośrodku, lub zdalną, w formie wideokonferencji z wykorzystaniem łączy internetowych.

Zajęcia próbne

alarm 8 dni

Czekaja Cię jeszcze 8 dni zajęć próbnych, polegających na wykonywaniu czynności nastawniczego pod nadzorem u pracodawcy.

Egzamin kwalifikacyjny

alarm 1 dzień

Egzamin odbywa się przed Komisją powołaną przez Urząd Transportu Kolejowego. Składa się z egzaminu praktycznego i teoretycznego (część pisemna i ustna).

 

Egzamin praktyczny:

 • dokonanie zapisów w dokumentacji techniczno-ruchowej (egzemplarz szkoleniowy) podczas występowania usterek w działaniu urządzeń sterowania ruchem kolejowym,
 • użycie środków technicznych służących do miejscowego zabezpieczania iglic zwrotnicowych w krańcowym położeniu,
 • omówienie przygotowania drogi przebiegu dla wjazdu, wyjazdu i przejazdu pociągu na wskazanych urządzeniach sterowania ruchem kolejowym,
 • zabezpieczenie taboru przed zbiegnięciem,
 • osłonięcie sygnałami zamkniętego toru szlakowego i stacyjnego,
 • odłączenie napędu zwrotnicowego o scentralizowanym sposobie nastawiania i przejścia na ręczne przestawianie zwrotnicy,
 • obsługa urządzeń rogatkowych z posterunku nastawczego,
 • sposoby zabezpieczania drogi przebiegu dla jazd na sygnał zastępczy lub rozkaz pisemny.

Egzamin teoretyczny:

1) część pisemna – opracowanie tematów lub rozwiązanie testu z zakresu:

 • techniki ruchu kolejowego,
 • sterowania ruchem kolejowym.

2) część ustna – znajomość zagadnień z zakresu:

 • techniki ruchu kolejowego,
 • sygnalizacji kolejowej,
 • obsługi urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności,
 • ogólna znajomość budowy urządzeń: sterowania ruchem kolejowym i łączności, zabezpieczenia ruchu na przejazdach kolejowych, toru kolejowego i rozjazdów kolejowych.

Jak szkolimy

Jak szkolimy? Przede wszystkim kompleksowo! Zadbamy o każdy aspekt kursu, by jak najlepiej wyposażyć Cię w niezbędną wiedzę.

Profesjonalizm
Wykwalifikowani wykładowcy i autorskie materiały to gwarancja wysokiego poziomu szkolenia.
Teoria do wyboru
Teorię możesz zrealizować w formie stacjonarnej lub zdalnej, bez wychodzenia z domu. Sam decydujesz.
Praktyka czyni mistrza!
Duży nacisk kładziemy na zajęcia praktyczne, które zrealizujesz na odpowiedniej infrastrukturze kolejowej.
Pod kątem egzaminu
Poprowadzimy szkolenie pod kątem zadań i pytań egzaminacyjnych, by pomóc Ci w zdobyciu uprawnień.

Opinie absolwentów

Poznaj opinie absolwentów naszych kursów i przekonaj się dlaczego warto nam zaufać! Zadowolenie i pozytywne zdanie naszych kursantów motywują nas do codziennej pracy i ciągłego rozwoju.
chevron_left
chevron_right

Zapisz się na kurs

Poniżej znajdziesz listę dostępnych terminów, wraz z cenami oraz liczbą dostępnych miejsc.

Sposoby finansowania kursów

Udostępniamy Tobie wiele sposobów finansowania kursów w ATC - od szybkiego przelewu, przez raty i płatności odroczone, na dofinansowaniach kończąc!
Szybkie przelewy online
Szczegóły
Szybkie przelewy online
Szybki przelew online za pośrednictwem Przelewy24 z ponad 320 banków. Ta metoda płatności gwarantuje natychmiastowe księgowanie przelewu i potwierdzenie Twojego zapisu na kurs!
BLIK
Szczegóły
BLIK
Najszybszy i mobilny sposób płatności. Ta metoda płatności gwarantuje natychmiastowe księgowanie przelewu i potwierdzenie Twojego zapisu na kurs!
Karty płatnicze
Szczegóły
Karty płatnicze
W pełni bezpieczna płatność kartą Visa lub Mastercard. Ta metoda płatności gwarantuje natychmiastowe księgowanie przelewu i potwierdzenie Twojego zapisu na kurs!
Raty online
Szczegóły
Raty online
Cały proces zrealizujesz online, zajmie on zaledwie kilka minut. Będziesz mógł rozłożyć spłaty na okres od 3 do 36 miesięcy. Ta metoda płatności gwarantuje natychmiastowe księgowanie przelewu i potwierdzenie Twojego zapisu na kurs!
Płatność odroczona
Szczegóły
Płatność odroczona
Korzystając z P24Now lub PayPo, otrzymasz możliwość odroczenia spłaty nawet do 54 dni lub rozłożenia płatności na wygodne raty. Ta metoda płatności gwarantuje natychmiastowe księgowanie przelewu i potwierdzenie Twojego zapisu na kurs!
Przelew tradycyjny
Szczegóły
Przelew tradycyjny
Dajemy Tobie możliwość płatności przelewem tradycyjnym, na konto podane w trakcie składania zamówienia. Ta metoda płatności warunkuje potwierdzenie Twojego uczestnictwa w kursie dopiero po zaksięgowaniu wpłaty na naszym koncie.
Apple Pay i Google Pay
Szczegóły
Apple Pay i Google Pay
Specjalnie dla użytkowników mobilnych, udostępniamy płatność z wykorzystaniem Apple Pay i Google Pay. Ta metoda płatności gwarantuje natychmiastowe księgowanie przelewu i potwierdzenie Twojego zapisu na kurs!
PayPal
Szczegóły
PayPal
Jeżeli posiadasz portfel w PayPal, błyskawicznie zapłacisz za kurs. Ta metoda płatności gwarantuje natychmiastowe księgowanie przelewu i potwierdzenie Twojego zapisu na kurs!
Dofinansowania do 80%
Szczegóły
Dofinansowania do 80%
Do wielu kursów oferujemy dofinansowania z ramienia Unii Europejskiej, Urzędu Pracy i Bazy Usług Rozwojowych. Zapoznaj się z aktualną listą dofinansowań.

Najczęstsze pytania

Masz pytania? Przejrzyj najpierw listę tych najczęściej zadawanych! Być może właśnie tam znajdzie się odpowiedź na Twoje pytanie. Jeśli nie, skontaktuj się z nami.

expand_more
 • Przygotowanie zawodowe: staż stanowiskowy i praktyka u pracodawcy – 25 dni,
 • Szkolenie teoretyczne – 185 godzin według programu ATC lub pracodawcy,
 • Zajęcia próbne – 8 dni u pracodawcy.
expand_more

Szkolenie teoretyczne odbywa się w godzinach 14:00-20:00, od poniedziałku do piątku. Z kolei szkolenie praktyczne, staż stanowiskowy oraz zajęcia próbne to praca w pełnym wymiarze godzin, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez pracodawcę.

expand_more

W każdym przypadku wymagane jest zaświadczenie lekarskie o przydatności do wykonywania tego zawodu, wykonane w Kolejowej Medycynie Pracy. Ponadto kandydat na kursanta powinien spełnić poniższe warunki:

 • wykształcenie – co najmniej zasadnicze zawodowe,
 • zawodowy staż pracy- odbycie przygotowania zawodowego.
expand_more

Kursy rozpoczynamy po zebraniu odpowiednio licznej grupy, według terminów ustalonych z pracodawcą i ogłoszonych na stronie ATC.

Kontakt

Zachęcamy do kontaktu – pomożemy Tobie dobrać odpowiednie szkolenie, termin oraz sposób finansowania.
Jesteśmy dla Ciebie dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 16:00.

Infolinia - Poznań
Konsultanci w Poznaniu są dla Ciebie dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00
E-mail - Poznań
Napisz do naszego poznańskiego oddziału - odpowiemy w ciągu jednego dnia roboczego!
Infolinia - Gostyń
Konsultanci w Gostyniu są dla Ciebie dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00
E-mail - Gostyń
Napisz do naszego gostyńskiego oddziału - odpowiemy w ciągu jednego dnia roboczego!

Możesz też skorzystać z poniższego formularza!

To najsprawniejsza forma kontaktu – określ, którego ośrodka dotyczy Twoja sprawa, a wiadomość trafi w odpowiednie ręce 🙂Aby skontaktować się z nami za pośrednictwem powyższego formularza – prosimy podaj dane w nim wskazane. Podanie danych jest dobrowolne, jeśli jednak tego nie zrobisz, wysłanie wiadomości przy pomocy formularza nie będzie możliwe (nie musisz podawać numeru telefonu, może to jednak usprawnić naszą komunikację). Podane przez Ciebie dane mogą stanowić Twoje dane osobowe. W takim wypadku administratorem Twoich danych