Co wyróżnia kurs w ATC
Kurs na prowadzącego pojazdy kolejowe wyłącznie w obrębie bocznicy kolejowej prowadzony jest przez profesjonalną, doświadczoną kadrę, która przekaże Ci całą niezbędną wiedzę. Do Twojej dyspozycji będą solidnie opracowane materiały i odpowiednie pojazdy. Zrobimy wszystko, byś wyniósł z naszego kursu jak najwięcej!
Jako ATC Grupa tworzymy bardzo nowoczesny ośrodek szkolenia zawodowego, który od wielu lat funkcjonuje z myślą o osobach chcących się rozwijać i zdobywać nowe kompetencje oraz uprawnienia. Nasz zespół składa się wyłącznie z pasjonatów i zarazem praktyków z wieloletnim doświadczeniem w pracy w branży kolejowej.
Zajmowanie tego stanowiska wymaga określonych kompetencji i wiąże się z odpowiedzialnością oraz przestrzeganiem przepisów BHP – wszystkie te i wiele więcej aspektów uwzględniają nasze kursy i szkolenia zawodowe. Opracowujemy je z myślą o osobach, które chcą uzyskać nowe kwalifikacje, przebranżowić się czy znaleźć zatrudnienie i wydostać się z bezrobocia. Organizując zajęcia, przywiązujemy dużą wagę zarówno do samych treści merytorycznych, jak i utrzymania serdecznej, przyjacielskiej atmosfery. Jako ATC Grupa staramy się, aby zagwarantować ciekawe kursy zawodowe na prowadzącego pojazdy kolejowe wyłącznie w obrębie bocznicy kolejowej.
O kursie
Kurs na prowadzącego pojazdy kolejowe wyłącznie w obrębie bocznicy kolejowej możesz odbyć w dwóch wariantach. Kurs w wariancie A składa się z części praktycznej i zajęć próbnych. Z kolei w wariancie B z części praktycznej, teoretycznej oraz zajęć próbnych.
Szkolenie rozpoczniesz praktyką u licencjonowanego pracodawcy. Teorię możesz zrealizować w wersji stacjonarnej, w formie wykładów w naszym ośrodku lub w wersji zdalnej, w formie wideokonferencji, bez wychodzenia z domu! Sam decydujesz, jednak naukę online można polecić w szczególności osobom, które chcą oszczędzić czas i pieniądze na dojazdach na szkolenia i kursy zawodowe. Ostatni etap to zajęcia próbne, w ramach których poprowadzisz pojazd kolejowy pod nadzorem osoby upoważnionej. Solidnie i w niskiej cenie przygotujesz się do egzaminu kwalifikacyjnego i wykonywania przyszłego zawodu.
Składowe kursu
Różne warianty kursu
Kurs na prowadzącego pojazdy kolejowe wyłącznie w obrębie bocznicy kolejowej możesz odbyć w różnych wariantach, w zależności od posiadanego wykształcenia i doświadczenia:
Wariant A:
- wykształcenie minimum średnie w zawodach lub na kierunkach, których programy nauczania zawierają zagadnienia z zakresu budowy pojazdów szynowych, mechaniki, elektroniki lub elektryki oraz po uzyskaniu odpowiednio: tytułu zawodowego technika, świadectwa potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie na poziomie technika, dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie technika lub dyplomu ukończenia studiów wyższych.
- zawodowy staż pracy – 3 miesiące na stanowiskach związanych z utrzymaniem, naprawą lub eksploatacją taboru kolejowego
- odbycie przygotowania zawodowego.
Wariant B:
- wykształcenie minimum zasadnicze zawodowe,
- zawodowy staż pracy – 6 miesięcy na stanowiskach związanych z utrzymaniem, naprawą lub eksploatacją taboru kolejowego,
- odbycie przygotowania zawodowego.
W każdym przypadku wymagane jest zaświadczenie lekarskie o przydatności do wykonywania tego zawodu.
Czego się nauczysz
Zdobędziesz wiedzę i umiejętności potrzebne do bezpiecznego i efektywnego wykonywania pracy jako prowadzący pojazdy kolejowe wyłącznie w obrębie bocznicy kolejowej. Nauczysz się:
- Konstrukcji pojazdów kolejowych z napędem różnych serii, poszczególnych ich zespołów i mechanizmów oraz zasad ich działania.
- Metod obsługi i konserwacji pojazdów kolejowych z napędem w różnych warunkach eksploatacji oraz sposobów i środków usuwania uszkodzeń z uwzględnieniem zasad BHP, oraz bezpiecznych metod pracy przy urządzeniach elektroenergetycznych zainstalowanych w pojazdach trakcyjnych.
- Przepisów i instrukcji w zakresie obowiązującym prowadzącego pojazdy kolejowe z napędem w obrębie bocznicy kolejowej, oraz na torach zarządzanych przez PKP PLK S.A.
Szkolenie w ATC Grupa prowadzimy pod kątem pytań i zadań egzaminacyjnych, by solidnie przygotować Cię do egzaminu kwalifikacyjnego. Jeśli więc chcesz zwiększyć swoje szanse na pozytywne zaliczenie testu, zdecyduj się na nasze certyfikowane kursy zawodowe na prowadzącego pojazdy kolejowe wyłącznie w obrębie bocznicy kolejowej. Zapisując się na takie zajęcia w naszej placówce, możesz mieć pewność, że spełnią Twoje wymagania.
Zapraszamy do kontaktu w celu dokładnego zapoznania się z ofertą i sprawdzenia najbliższego wolnego terminu zajęć. W każdym przypadku wymagane jest zaświadczenie lekarskie o przydatności do wykonywania tego zawodu.
Przebieg kursu
Szkolenie rozpoczyna się po zebraniu odpowiednio licznej grupy. W zależności od danego wariantu składa się z odpowiednich części. Wariant A to sama praktyka i zajęcia próbne. Z kolei wariant B, oprócz praktyki i zajęć próbnych, obejmuje także teorię.
Zajęcia teoretyczne
Część teoretyczną muszą odbyć wyłącznie kursanci w wariancie B. W takim przypadku czeka Cię 198 godzin teorii.
Zajęcia teoretyczne możesz odbyć stacjonarnie (wykłady w ośrodku) lub zdalnie (wykłady w formie wideokonferencji z wykorzystaniem łączy internetowych).
Zajęcia praktyczne
Część praktyczna jest już obowiązkowa, zarówno dla wariantu A, jak i dla wariantu B. Praktykę w formie 37 godzin (wariant A) lub 72 godzin (wariant B) odbędziesz u licencjonowanego przewoźnika kolejowego lub zarządcy.
Egzamin kwalifikacyjny
Po odbyciu pełnego kursu przystąpisz do egzaminu praktycznego i teoretycznego (część pisemna i ustna), który odbywa się u przewoźnika kolejowego.
Egzamin praktyczny:
- wykonanie czynności przygotowania pojazdu kolejowego do pracy i zdania po pracy,
- wykonanie jazdy próbnej oraz obsługa urządzeń i hamulców pojazdu kolejowego,
- obsługa hamulców podczas wykonywania próby hamulca pociągu.
Egzamin teoretyczny:
1) część pisemna – opracowanie tematów lub rozwiązanie testu z zakresu:
- budowy, eksploatacji i utrzymania pojazdów trakcyjnych,
- techniki ruchu kolejowego i manewrów,
- budowy i obsługi hamulców kolejowych;
2) część ustna – znajomość:
- budowy, eksploatacji i utrzymania pojazdów trakcyjnych,
- techniki ruchu kolejowego i manewrów,
- budowy i obsługi hamulców kolejowych.
Jak szkolimy
Jak szkolimy? Przede wszystkim kompleksowo! Zadbamy o każdy aspekt kursu, by jak najlepiej wyposażyć Cię w niezbędną wiedzę.
Opinie absolwentów
Zapisz się na kurs
Poniżej znajdziesz listę dostępnych terminów, wraz z cenami oraz liczbą dostępnych miejsc.
Sposoby finansowania kursów
Zdjęcia z naszych kursów kursu
Jesteś ciekawy jak przebiegają nasze szkolenia? Zobacz fotorelację z przeprowadzonych kursów na różne specjalizacje – być może niedługo sam znajdziesz się w naszej galerii 🙂
Najczęstsze pytania
Masz pytania? Przejrzyj najpierw listę tych najczęściej zadawanych! Być może właśnie tam znajdzie się odpowiedź na Twoje pytanie. Jeśli nie, skontaktuj się z nami.
Szkolenie trwa około 5 dni w wariancie A, gdy jesteś jest zwolniony z części teoretycznej oraz około 2 miesięcy w wariancie B.
Szkolenie teoretyczne odbywa się w godzinach 14:00-20:00, od poniedziałku do piątku. Z kolei szkolenie praktyczne to praca w pełnym wymiarze godzin, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez przewoźnika kolejowego.
Wariant A:
- wykształcenie minimum średnie w zawodach lub na kierunkach, w których programy nauczania zawierają zagadnienia z zakresu budowy pojazdów szynowych, mechaniki, elektroniki lub elektryki,
- po uzyskaniu odpowiednio tytułu zawodowego technika, świadectwa potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie na poziomie technika, dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie technika lub dyplomu ukończenia studiów wyższych,
- zawodowy staż pracy – 3 miesiące na stanowiskach związanych z utrzymaniem, naprawą lub eksploatacją taboru kolejowego oraz odbycie przygotowania zawodowego.
Wariant B:
- wykształcenie minimum zasadnicze zawodowe,
- zawodowy staż pracy – 6 miesięcy na stanowiskach związanych z utrzymaniem, naprawą lub eksploatacją taboru kolejowego oraz odbycie przygotowania zawodowego.
W każdym przypadku potrzebne są badania lekarskie.
Kursy rozpoczynamy po zebraniu odpowiednio licznej grupy, według terminów ustalonych z przewoźnikiem kolejowym i ogłoszonych na stronie ATC.
Kontakt
Zachęcamy do kontaktu – pomożemy Tobie dobrać odpowiednie szkolenie, termin oraz sposób finansowania.
Jesteśmy dla Ciebie dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 16:00.
Możesz też skorzystać z poniższego formularza!
To najsprawniejsza forma kontaktu – określ, którego ośrodka dotyczy Twoja sprawa, a wiadomość trafi w odpowiednie ręce 🙂