Kurs na prowadzącego pojazdy kolejowe wyłącznie w obrębie bocznicy kolejowej

calendar_today Najbliższy kurs: 24 sierpnia 2024
credit_card Cena: 2200 zł
Co wyróżnia kurs w ATC
O kursie
Przebieg kursu
Jak szkolimy
Najczęstsze pytania
Kontakt z nami

Co wyróżnia kurs w ATC

Kurs na prowadzącego pojazdy kolejowe wyłącznie w obrębie bocznicy kolejowej prowadzony jest przez profesjonalną, doświadczoną kadrę, która przekaże Ci całą niezbędną wiedzę. Do Twojej dyspozycji będą solidnie opracowane materiały i odpowiednie pojazdy. Zrobimy wszystko, byś wyniósł z naszego kursu jak najwięcej!

Jako ATC Grupa tworzymy bardzo nowoczesny ośrodek szkolenia zawodowego, który od wielu lat funkcjonuje z myślą o osobach chcących się rozwijać i zdobywać nowe kompetencje oraz uprawnienia. Nasz zespół składa się wyłącznie z pasjonatów i zarazem praktyków z wieloletnim doświadczeniem w pracy w branży kolejowej.

Zajmowanie tego stanowiska wymaga określonych kompetencji i wiąże się z odpowiedzialnością oraz przestrzeganiem przepisów BHP – wszystkie te i wiele więcej aspektów uwzględniają nasze kursy i szkolenia zawodowe. Opracowujemy je z myślą o osobach, które chcą uzyskać nowe kwalifikacje, przebranżowić się czy znaleźć zatrudnienie i wydostać się z bezrobocia. Organizując zajęcia, przywiązujemy dużą wagę zarówno do samych treści merytorycznych, jak i utrzymania serdecznej, przyjacielskiej atmosfery. Jako ATC Grupa staramy się, aby zagwarantować ciekawe kursy zawodowe na prowadzącego pojazdy kolejowe wyłącznie w obrębie bocznicy kolejowej.

Profesjonalna kadra
Nasz ośrodek posiada wykładowców i egzaminatorów spełniających wymagania określone w przepisach.
Platforma e-learning
Otrzymasz dostęp do solidnie opracowanych materiałów dydaktycznych w formie online. Wygodna nauka w domu.
Solidna praktyka
Zajęcia praktyczne odbędziesz u licencjonowanego przewoźnika kolejowego lub zarządcy.
Nowoczesne ośrodki szkoleniowe
Nasze ośrodki zapewniają najwyższe standardy wyposażenia i szkolenia, w tym parking.

O kursie

Kurs na prowadzącego pojazdy kolejowe wyłącznie w obrębie bocznicy kolejowej możesz odbyć w dwóch wariantach. Kurs w wariancie A składa się z części praktycznej i zajęć próbnych. Z kolei w wariancie B z części praktycznej, teoretycznej oraz zajęć próbnych.

Szkolenie rozpoczniesz praktyką u licencjonowanego pracodawcy. Teorię możesz zrealizować w wersji stacjonarnej, w formie wykładów w naszym ośrodku lub w wersji zdalnej, w formie wideokonferencji, bez wychodzenia z domu! Sam decydujesz, jednak naukę online można polecić w szczególności osobom, które chcą oszczędzić czas i pieniądze na dojazdach na szkolenia i kursy zawodowe. Ostatni etap to zajęcia próbne, w ramach których poprowadzisz pojazd kolejowy pod nadzorem osoby upoważnionej. Solidnie i w niskiej cenie przygotujesz się do egzaminu kwalifikacyjnego i wykonywania przyszłego zawodu.

Składowe kursu

 • 198 godzin teorii w wariancie B (wariant A zwalnia Cię z teorii)
 • 37 godzin (wariant A) lub 72 godziny (wariant B) praktyki i zajęć próbnych
 • Dostęp do materiałów dydaktycznych online (e-learning)
 • Kompleksowe przygotowanie do egzaminu kwalifikacyjnego

Różne warianty kursu

Kurs na prowadzącego pojazdy kolejowe wyłącznie w obrębie bocznicy kolejowej możesz odbyć w różnych wariantach, w zależności od posiadanego wykształcenia i doświadczenia:

Wariant A:

 • wykształcenie minimum średnie w zawodach lub na kierunkach, których programy nauczania zawierają zagadnienia z zakresu budowy pojazdów szynowych, mechaniki, elektroniki lub elektryki oraz po uzyskaniu odpowiednio: tytułu zawodowego technika, świadectwa potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie na poziomie technika, dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie technika lub dyplomu ukończenia studiów wyższych.
 • zawodowy staż pracy – 3 miesiące na stanowiskach związanych z utrzymaniem, naprawą lub eksploatacją taboru kolejowego
 • odbycie przygotowania zawodowego.

 

Wariant B:

 • wykształcenie minimum zasadnicze zawodowe,
 • zawodowy staż pracy – 6 miesięcy na stanowiskach związanych z utrzymaniem, naprawą lub eksploatacją taboru kolejowego,
 • odbycie przygotowania zawodowego.

 

W każdym przypadku wymagane jest zaświadczenie lekarskie o przydatności do wykonywania tego zawodu.

Czego się nauczysz

Zdobędziesz wiedzę i umiejętności potrzebne do bezpiecznego i efektywnego wykonywania pracy jako prowadzący pojazdy kolejowe wyłącznie w obrębie bocznicy kolejowej. Nauczysz się:

 1. Konstrukcji pojazdów kolejowych z napędem różnych serii, poszczególnych ich zespołów i mechanizmów oraz zasad ich działania.
 2. Metod obsługi i konserwacji pojazdów kolejowych z napędem w różnych warunkach eksploatacji oraz sposobów i środków usuwania uszkodzeń z uwzględnieniem zasad BHP, oraz bezpiecznych metod pracy przy urządzeniach elektroenergetycznych zainstalowanych w pojazdach trakcyjnych.
 3. Przepisów i instrukcji w zakresie obowiązującym prowadzącego pojazdy kolejowe z napędem w obrębie bocznicy kolejowej, oraz na torach zarządzanych przez PKP PLK S.A.

 

Szkolenie w ATC Grupa prowadzimy pod kątem pytań i zadań egzaminacyjnych, by solidnie przygotować Cię do egzaminu kwalifikacyjnego. Jeśli więc chcesz zwiększyć swoje szanse na pozytywne zaliczenie testu, zdecyduj się na nasze certyfikowane kursy zawodowe na prowadzącego pojazdy kolejowe wyłącznie w obrębie bocznicy kolejowej.  Zapisując się na takie zajęcia w naszej placówce, możesz mieć pewność, że spełnią Twoje wymagania.

Zapraszamy do kontaktu w celu dokładnego zapoznania się z ofertą i sprawdzenia najbliższego wolnego terminu zajęć. W każdym przypadku wymagane jest zaświadczenie lekarskie o przydatności do wykonywania tego zawodu.

Przebieg kursu

Szkolenie rozpoczyna się po zebraniu odpowiednio licznej grupy. W zależności od danego wariantu składa się z odpowiednich części. Wariant A to sama praktyka i zajęcia próbne. Z kolei wariant B, oprócz praktyki i zajęć próbnych, obejmuje także teorię.

Zajęcia teoretyczne

alarm 198 godzin

Część teoretyczną muszą odbyć wyłącznie kursanci w wariancie B. W takim przypadku czeka Cię 198 godzin teorii.

Zajęcia teoretyczne możesz odbyć stacjonarnie (wykłady w ośrodku) lub zdalnie (wykłady w formie wideokonferencji z wykorzystaniem łączy internetowych).

Zajęcia praktyczne

alarm 37 / 72 godziny

Część praktyczna jest już obowiązkowa, zarówno dla wariantu A, jak i dla wariantu B. Praktykę w formie 37 godzin (wariant A) lub 72 godzin (wariant B) odbędziesz u licencjonowanego przewoźnika kolejowego lub zarządcy.

Egzamin kwalifikacyjny

alarm 1 dzień

Po odbyciu pełnego kursu przystąpisz do egzaminu praktycznego i teoretycznego (część pisemna i ustna), który odbywa się u przewoźnika kolejowego.

Egzamin praktyczny:

 • wykonanie czynności przygotowania pojazdu kolejowego do pracy i zdania po pracy,
 • wykonanie jazdy próbnej oraz obsługa urządzeń i hamulców pojazdu kolejowego,
 • obsługa hamulców podczas wykonywania próby hamulca pociągu.

Egzamin teoretyczny:

1) część pisemna – opracowanie tematów lub rozwiązanie testu z zakresu:

 • budowy, eksploatacji i utrzymania pojazdów trakcyjnych,
 • techniki ruchu kolejowego i manewrów,
 • budowy i obsługi hamulców kolejowych;

2) część ustna – znajomość:

 • budowy, eksploatacji i utrzymania pojazdów trakcyjnych,
 • techniki ruchu kolejowego i manewrów,
 • budowy i obsługi hamulców kolejowych.

Jak szkolimy

Jak szkolimy? Przede wszystkim kompleksowo! Zadbamy o każdy aspekt kursu, by jak najlepiej wyposażyć Cię w niezbędną wiedzę.

Profesjonalizm
Wykwalifikowani wykładowcy i autorskie materiały gwarantują wysoki poziom kursu.
Teoria do wyboru
Teorię możesz zrealizować w formie stacjonarnej lub zdalnej, bez wychodzenia z domu. Sam decydujesz.
Praktyka czyni mistrza!
Duży nacisk kładziemy na praktykę, którą zrealizujesz na odpowiednich pojazdach szynowych.
Pod kątem egzaminu
Poprowadzimy szkolenie pod kątem zadań i pytań egzaminacyjnych, by pomóc Ci w zdobyciu uprawnień.

Opinie absolwentów

Poznaj opinie absolwentów naszych kursów i przekonaj się dlaczego warto nam zaufać! Zadowolenie i pozytywne zdanie naszych kursantów motywują nas do codziennej pracy i ciągłego rozwoju.
chevron_left
chevron_right

Zapisz się na kurs

Poniżej znajdziesz listę dostępnych terminów, wraz z cenami oraz liczbą dostępnych miejsc.

Sposoby finansowania kursów

Udostępniamy Tobie wiele sposobów finansowania kursów w ATC - od szybkiego przelewu, przez raty i płatności odroczone, na dofinansowaniach kończąc!
Szybkie przelewy online
Szczegóły
Szybkie przelewy online
Szybki przelew online za pośrednictwem Przelewy24 z ponad 320 banków. Ta metoda płatności gwarantuje natychmiastowe księgowanie przelewu i potwierdzenie Twojego zapisu na kurs!
BLIK
Szczegóły
BLIK
Najszybszy i mobilny sposób płatności. Ta metoda płatności gwarantuje natychmiastowe księgowanie przelewu i potwierdzenie Twojego zapisu na kurs!
Karty płatnicze
Szczegóły
Karty płatnicze
W pełni bezpieczna płatność kartą Visa lub Mastercard. Ta metoda płatności gwarantuje natychmiastowe księgowanie przelewu i potwierdzenie Twojego zapisu na kurs!
Raty online
Szczegóły
Raty online
Cały proces zrealizujesz online, zajmie on zaledwie kilka minut. Będziesz mógł rozłożyć spłaty na okres od 3 do 36 miesięcy. Ta metoda płatności gwarantuje natychmiastowe księgowanie przelewu i potwierdzenie Twojego zapisu na kurs!
Płatność odroczona
Szczegóły
Płatność odroczona
Korzystając z P24Now lub PayPo, otrzymasz możliwość odroczenia spłaty nawet do 54 dni lub rozłożenia płatności na wygodne raty. Ta metoda płatności gwarantuje natychmiastowe księgowanie przelewu i potwierdzenie Twojego zapisu na kurs!
Przelew tradycyjny
Szczegóły
Przelew tradycyjny
Dajemy Tobie możliwość płatności przelewem tradycyjnym, na konto podane w trakcie składania zamówienia. Ta metoda płatności warunkuje potwierdzenie Twojego uczestnictwa w kursie dopiero po zaksięgowaniu wpłaty na naszym koncie.
Apple Pay i Google Pay
Szczegóły
Apple Pay i Google Pay
Specjalnie dla użytkowników mobilnych, udostępniamy płatność z wykorzystaniem Apple Pay i Google Pay. Ta metoda płatności gwarantuje natychmiastowe księgowanie przelewu i potwierdzenie Twojego zapisu na kurs!
PayPal
Szczegóły
PayPal
Jeżeli posiadasz portfel w PayPal, błyskawicznie zapłacisz za kurs. Ta metoda płatności gwarantuje natychmiastowe księgowanie przelewu i potwierdzenie Twojego zapisu na kurs!
Dofinansowania do 80%
Szczegóły
Dofinansowania do 80%
Do wielu kursów oferujemy dofinansowania z ramienia Unii Europejskiej, Urzędu Pracy i Bazy Usług Rozwojowych. Zapoznaj się z aktualną listą dofinansowań.

Najczęstsze pytania

Masz pytania? Przejrzyj najpierw listę tych najczęściej zadawanych! Być może właśnie tam znajdzie się odpowiedź na Twoje pytanie. Jeśli nie, skontaktuj się z nami.

expand_more

Szkolenie trwa około 5 dni w wariancie A, gdy jesteś jest zwolniony z części teoretycznej oraz około 2 miesięcy w wariancie B.

expand_more

Szkolenie teoretyczne odbywa się w godzinach 14:00-20:00, od poniedziałku do piątku. Z kolei szkolenie praktyczne to praca w pełnym wymiarze godzin, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez przewoźnika kolejowego.

expand_more

Wariant A:

 • wykształcenie minimum średnie w zawodach lub na kierunkach, w których programy nauczania zawierają zagadnienia z zakresu budowy pojazdów szynowych, mechaniki, elektroniki lub elektryki,
 • po uzyskaniu odpowiednio tytułu zawodowego technika, świadectwa potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie na poziomie technika, dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie technika lub dyplomu ukończenia studiów wyższych,
 • zawodowy staż pracy – 3 miesiące na stanowiskach związanych z utrzymaniem, naprawą lub eksploatacją taboru kolejowego oraz odbycie przygotowania zawodowego.

Wariant B:

 • wykształcenie minimum zasadnicze zawodowe,
 • zawodowy staż pracy – 6 miesięcy na stanowiskach związanych z utrzymaniem, naprawą lub eksploatacją taboru kolejowego oraz odbycie przygotowania zawodowego.

W każdym przypadku potrzebne są badania lekarskie.

expand_more

Kursy rozpoczynamy po zebraniu odpowiednio licznej grupy, według terminów ustalonych z przewoźnikiem kolejowym i ogłoszonych na stronie ATC.

Kontakt

Zachęcamy do kontaktu – pomożemy Tobie dobrać odpowiednie szkolenie, termin oraz sposób finansowania.
Jesteśmy dla Ciebie dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 16:00.

Infolinia - Poznań
Konsultanci w Poznaniu są dla Ciebie dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00
E-mail - Poznań
Napisz do naszego poznańskiego oddziału - odpowiemy w ciągu jednego dnia roboczego!
Infolinia - Gostyń
Konsultanci w Gostyniu są dla Ciebie dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00
E-mail - Gostyń
Napisz do naszego gostyńskiego oddziału - odpowiemy w ciągu jednego dnia roboczego!

Możesz też skorzystać z poniższego formularza!

To najsprawniejsza forma kontaktu – określ, którego ośrodka dotyczy Twoja sprawa, a wiadomość trafi w odpowiednie ręce 🙂Aby skontaktować się z nami za pośrednictwem powyższego formularza – prosimy podaj dane w nim wskazane. Podanie danych jest dobrowolne, jeśli jednak tego nie zrobisz, wysłanie wiadomości przy pomocy formularza nie będzie możliwe (nie musisz podawać numeru telefonu, może to jednak usprawnić naszą komunikację). Podane przez Ciebie dane mogą stanowić Twoje dane osobowe. W takim wypadku administratorem Twoich danych